Sobremesa #3 – 7 sposobów na ochronę przed smogiem

15873082_10154838854939876_7014778066135440099_n

Wiem, wiem, już pewnie westchnęliście widząc sam tytuł mojego dzisiejszego wpisu. Wszyscy nagle na trzy cztery staliśmy się ekologami i znawcami powietrza, jego składu, a chemię to mamy w małym palcu. Facebookowe wpisy uginają się pod smogowymi alarmami i apelami. Też już w sumie nie mogę na to patrzeć, ale z drugiej strony nadal niesamowicie wkurza mnie to, że nikt z tym nic nie robi. Ratusz w Warszawie zorganizował dzień darmowej komunikacji miejskiej. Super. Nic to jednak nie zmieni.

Wszyscy tutaj wiemy dlaczego jest smog, co trzeba zmienić by był mniejszy. Jest jednak na razie tak jak jest, więc chciałabym Wam podsunąć kilka pomysłów jak chronić się przed smogiem. To są małe rzeczy, które nie uchronią Was całkowicie, ale trochę zmniejszą natarczywość tych małych pyłków.

 1. Sprawdzaj jakość powietrza! Mamy mnóstwo dostępnych aplikacji! Moim zdaniem najlepsze są: Plume, AirVisual i Zanieczyszczenie Powietrza. Jest też oficjalna strona Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na bieżąco macie dane gdzie i jak wysokie jest stężenie trujących substancji. Warto również śledzić facebookowe strony, które informują o smogu np.: Warszawa Bez Smogu, Krakowski Alarm Smogowy, Podhalański Alarm Smogowy, Dolnośląski Alarm Smogowy, SmogLab
 2. Na zewnątrz oddychajcie przez nos bo to jest nasz naturalny filtr powietrza
 3. Dużo pijcie. Jest wtedy większa szansa, że szkodliwe pyły osadzą się na ścianach gardła, a nie przejdą do płuc
 4. Sportowe wyczyny na dworze odłóżcie na rok 2056 kiedy będzie już można wyściubić nos z domu:)
 5. Jeśli jedziecie samochodem to ustawcie system wentylacji na obieg zamknięty
 6. Zadbajcie o dietę bogatą w witaminy A, C i E, selen oraz flawonoidy. Są to naturalne przeciwutleniacze, które wspomogą Was w walce ze smogiem. Znajdują się przede wszystkim w zielonej herbacie, kakao, brokułach, kapuście, winogronach, żurawinie, cebuli, jabłkach i fasoli. Jednym słowem nalewamy sobie lampkę wina, popijamy gorącym kakao i zagryzamy brokułem
 7. Zaopatrzcie się w oczyszczacze powietrza albo rośliny, które z powodzeniem oczyszczą powietrze w waszym mieszkaniu. Ja w to wierzę.

Mam nadzieję, że te parę wskazówek Wam się przydadzą. Wiem, że smogowa sytuacja jest książkowym przykładem paniki moralnej i zaraz minie, ale lepiej dmuchać na zimne!:)

Alicja

Komentarz

 1. zosia says: Odpowiedz

  Tutaj jest podpowiedź, które rośliny są najefektywniejsze w oczyszczaniu powietrza 🙂
  http://www.fpiec.pl/post/2016/06/30/18roslinktoreoczyszczapowietrzewtwoimmieszkaniu

Dodaj komentarz