Jak w 9 kliknięciach zdobyć pracę przez Linkedin

linkedin1

Zacznijmy od tego, że Linkedin jest jedną z tych nazw, którą każdy wymawia inaczej. Coś jak Levis i ketchup. Ja sama nie wiem jak poprawnie wymówić tę stronę w polskiej wersji, ale wiem, że jest niesamowicie użyteczna i potrafi zdziałać cuda gdy chcesz się rozwinąć zawodowo. Jeśli jesteś bezrobotna albo myślisz o ugruntowaniu swojej pozycji w firmie, warto aby twój linkedinowy profil był przynajmniej tak samo dobry jak ten faccebook-owy.

Zachęcam Ciebie abyś właśnie teraz weszła na stronę Linkedin! Sprzątanie poczeka, a serial nie ucieknie. Ulepszenie twojego profilu według poniższych wskazówek zajmie nie więcej niż 15 minut. A warto! Sama się o tym przekonałam gdy po tych zmianach dostałam kilka wiadomości o proponowanej rekrutacji.

Jak ulepszyć profil Linkedin w 9 krokach:

 1. Zdjęcie

Zdjęcie musi przedstawiać Ciebie, a nie Angeline Jolie. Powinno być dobrej jakości. Nie musi być bardzo oficjalne, ale zdjęcia z plaży zachowaj lepiej na Instagrama. Idealnie gdyby zdjęcie przedstawiało Ciebie w sytuacji zawodowej, gdy przedstawiasz prezentację lub prowadzisz spotkanie. Zmień link pod zdjęciem, najlepiej jeśli skrót będzie składał się tylko z Twojego imienia i nazwiska. Linkedin zapewnia nas, że taka zmiana przyniesie nam sukces, sławę, a telefony się rozdzwonią.

linkedin2

 1. Nagłówek (headline)

Nagłówek powinien być chwytliwym opisem tego co robisz. Im bardziej pomysłowo opiszesz swoją pracę tym lepiej! Jeśli szukasz w tym momencie pracy, napisz o tym w nagłówku. W takiej sytuacji możesz opisać w kilku słowach co masz do zaproponowania przyszłemu pracodawcy.

Zobacz krótki tutorial samego Linkedin jak najlepiej stworzyć nagłówek.

 1. Podsumowanie profilu

Wyróżnij się! Napisz podsumowanie w pierwszej osobie, o tym czego dokonałaś, gdzie pracowałaś. Używaj kluczowych słów, które wymieniłaś już w nagłówku (to zwiększy Twoje szanse w pozycjonowaniu). Napisz o sobie w sposób inteligentny, lekki i profesjonalny. Nie używaj skomplikowanych, długich zdań, ale to pewnie już wiesz.

Pod tym i tym linkiem znajdziesz dwa, różne, ale moim zdaniem bardzo dobre podsumowania.

 1. Doświadczenie

To jest najdłuższa część Twojego profilu. Rządzą nią zasady podobne do tych z konstrukcji dobrego CV. Doświadczenia opisujesz w kolejności chronologicznej – obecna praca jest na samej górze, a najstarsza na samym dole. Pamiętaj o tym aby zaznaczyć swoją aktualną pozycję nawet jeśli szukasz innej. Wpisując nazwę firmy upewnij się, że wybierzesz jej nazwę z listy, którą proponuje Linkedin. Dzięki temu będziesz lepiej pozycjonowana i przy nazwie wyświetli Ci się mała ikona, która doda bardziej profesjonalnego wyglądu Twojemu profilowi. Napisz o swoich wynikach (tych dobrych!) i osiągnięciach w każdej z podejmowanych działalności.

 1. Edukacja

Wspomnij tutaj o Uniwersytecie do jakiego uczęszczałaś. Nie ma potrzeby abyś wspominała o przedszkolu, szkole podstawowej czy liceum. Uniwersytet również wybierz z listy sugerowanej przez Linkedin. Jeśli brałaś udział w wymianach studenckich (Erasmus, Sokrates itd.) to w tej sekcji koniecznie o tym wspomnij. I nie zapominaj oczywiście o specjalnych nagrodach, wyróżnieniach czy stażach.

 1. Rekomendacje

Nie bój się prosić o rekomendacje. Osoba do której podejdziesz z taką prośbą na pewno Cię ceni i chętnie pomoże. Jutro jest poniedziałek – wstań od biurka i poproś dwie osoby o polecenie. Jestem pewna, że pozytywnie zaskoczy Cię ich reakcja. Jeśli lubisz swoją pracę to wspomnij, że chcesz dobrze pozycjonować swoje osiągnięcia, a nie zmieniać profesję:). Pamiętaj, że możesz zmieniać kolejność rekomendacji. Im lepsza treść i pochwały na Twój temat, tym wyżej umieść komentarz.

 1. Umiejętności (skills)

Możesz sobie sama przypisać konkretne umiejętności, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby linkedinowi znajomi opisali twoje mocne strony. Im więcej ludzi opisze twoje umiejętności, tym wyżej pojawią się na Twoim profilu. Pamiętaj żeby oceniać także swoich znajomych! Dzięki temu stworzysz większy ruch na swoim profilu.

 1. Znajomi na Linkedin

Im więcej nawiążesz branżowych znajomości tym lepiej dla Ciebie. Jeśli chcesz znaleźć pracę, możesz odezwać się do nich z krótką informacją, że jesteś zainteresowana konkretnym stanowiskiem i czy mogę Cię polecić. Pamiętaj żeby odpisać osobom, które do Ciebie napisały. Jeśli poznasz  kogoś interesującego z Twojej branży, zaproś go na Linkedin – nigdy nie wiesz kiedy taka znajomość Ci się przyda. Aby uzyskać status All Star (mistrzowski) musisz mieć więcej niż pięćdziesięciu znajomych, a więc do dzieła!

 1. Multimedia

Jeśli masz wideo lub nagranie, które obrazuje Twoją pracę i osiągnięcia – to jest miejsce i czas dla nich! Umieść link do swojego filmiku z YouTube. Może to być nawet nagranie z udanej prezentacji lub spotkania, które było przez Ciebie poprowadzone.

Dodaj zdjęcie tła. Zapewniam Cię, że bardzo mało osób ma je ustawione. Dzięki niemu możesz się wyróżnić. Najlepsze wymiary zdjęcia to 1400×425 pikseli. Może to być logo twojej firmy albo zdjęcie prywatne dzięki któremu profil będzie przyjemny i interesujący dla oka. Najlepsze będą obrazy wysokiej jakości. Pamiętaj, że możesz sprawdzić statystyki swojego profilu i kto na niego zagląda (Profil –> kto wyświetlił Twój profil).

Rekruterzy często szukają informacji o Tobie w Googlach i jeśli nie jesteś gwiazdą Hollywood to najczęściej jedną z pierwszych pozycji będzie twoja strona na Linkedinie (tuż po Facebooku). Warto żeby była ona dopracowana, profesjonalna i estetyczna. Upewnij się, że twój profil zawiera najświeższe informacje o Tobie i twojej sytuacji zawodowej oraz geograficznej. Jeśli szukasz obecnie pracy koniecznie to napisz na swoim profilu i nie wstydź się tego!

Na koniec sprawdź jak dobry jest Twój profil na Linkedin! Jest to bardzo prosta aplikacja, która pokaże Ci nad czym powinieneś jeszcze popracować aby Twoja strona przyciągnęła jak najwięcej osób.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jeszcze więcej o różnych funkcjach Linkedin bardzo polecam artykuł Sprawnego Marketingu. Założę się, że kilka punktów naprawdę Cię zaskoczy.

Podzielcie się ze mną radami a propos Linkedin – może mogę jeszcze coś zmienić w swoim profilu! 🙂

 

Alicja

 

Komentarz

 1. […] bardziej osobistych wpisów, z przyjemnością od razu przekieruję do przeczytania mojego posta o Linkedin lub o tym jak założyć salon […]

 2. […] Jak w 9 kliknięciach zdobyć pracę przez Linkedin […]

Dodaj komentarz